Życiorys

     Maria Skłodowska urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie.  Była najmłodsza z piątki dzieci Bronisławy i Władysława Skłodowskich. Rodzice Marii byli nauczycielami – ojciec pracował jako profesor matematyki i fizyki, a matka była dyrektorką w jednej z warszawskich szkół dla dziewcząt. Zmarła, gdy Maria miała zaledwie 11 lat. Już jako dziecko Maria zafascynowała się medycyną.
Maria Skłodowska-Curie


WYKSZTAŁCENIE
     Maria ukończyła gimnazjum z wyróżnieniem w wieku 16 lat. Znała aż 4 języki obce – uczyła się rosyjskiego, francuskiego, niemieckiego i angielskiego. Studia wyższe rozpoczęła w 1890 r. w Warszawie w tajnej uczelni, zwanej Uniwersytetem Latającym. Lekcje chemii pobierała w Chemicznym Laboratorium Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. To właśnie tam opanowała techniki chemiczne potrzebne do wyizolowania polonu i radu z rud uranu. We Francji studiowała matematykę i fizykę na Uniwersytecie Paryskim.

BADANIA
     Maria wyszła za mąż za Piotra Curie 26 lipca 1895 roku i zamieszkała w miejscowości Sceaux. Maria Skłodowska- Curie rozpoczęła prace badawcze w 1897 r., który miały być zaprezentowane jako jej praca doktorska. Na etapie, gdy Maria była pewna, że w minerałach uranu znajdują się radioaktywne dotąd niewyizolowane pierwiastki, Piotr, zafascynowany odkryciem żony, zdecydował się porzucić swoje badania i jej pomóc.
 Dzięki wspólnej pracy 18 lipca 1898 roku Marii i Piotrowi udało się wyizolować polon. Swoje badania opisali w artykule, który w Polsce został opublikowany w czasopiśmie „Światło”. Maria i Piotr ogłosili istnienie radu 26 grudnia1898 r. Nazwali go rad od słowa radius oznaczającego promień ze względu na jego intensywną radioaktywność. Wszystkie badania Maria opublikowała w swojej rozprawie doktorskiej, która została przetłumaczona na kilka języków.
Maria i Pierre Curie w laboratorium (Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie)


NIEDALEKO PADA JABŁKO...
     Córka Marii i Piotra, Irena Joliot-Curie razem ze swoim mężem Fryderykiem Joliot również otrzymała Nagrodę Nobla. Małżonkowie dostąpili tego zaszczytu w 1935 roku za odkrycie sztucznej promieniotwórczości. To jedyny przypadek, kiedy mama i córka dostały Nagrodę Nobla.

Irena Curie
PODCZAS WOJNY
     Podczas wojny Maria udała się na front. Zorganizowała mobilny serwis do pomocy rannym żołnierzom. Zdobyła 18 prywatnych samochodów wyposażonych a aparaty rentgenowskie. Pracowała
jako kierowca karetki lub sama obsługiwała aparat rentgenowski. Maria założyła 220 stacji radiologicznych i przeszkoliła kadry do ich obsługi. Przez rok pomagała jej córka.

ŚMIERĆ
     Maria Skłodowska-Curie zmarła 4 lipca 1934 roku w sanatorium w Alpach z powodu niedokrwistości, spowodowanej ciągłym narażeniem na promieniowanie. Została pochowana na cmentarzu w Sceaux, obok swojego męża.

2 komentarze:

  1. Dziękuję za najwazniejsze informacje. własnie czegos takiego szukałam na lekcję. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Krótko, zwięźle i na temat. Świetna strona ;)

    OdpowiedzUsuń